Vytvoření iso z cd

01.01.2010 16:06

Určitě ste někdy potřebovali uložit obsah cd do iso obrazu. Je to docela primitivní záležitost. Hodně primitivní na to aby člověk musel stahovat grafickou klikačku, která to za něj udělá. V linuxu je k tomu můžeme využít nástroj dd

Abych pravdu řekl netuším v jakém balíku se dd nachází, ale nejspíš to je jeden z těch které jsou nutné k běžné funkčnosti systému (odhadem coreutils). Takže dd najdete v každé distribuci.

V krátkosti o dd

program dd neslouží jenom k vytvoření iso souboru z cd. Ale je to nízkoúrovňový program ke kopírování a koverzi dat. DD nekopíruje soubory ale bloky dat byte po bytu. jeho základní syntaxe je:

dd if=FILE of=FILE

Pokud by nebyl specifikován parametr if tak bude dd číst ze standartního vstupu a pokud by nebyl specifikován parametr of zapisovalo by se na standartní výstup.

Určitě si říkáte proč jsou za if a of jako hodnoty soubory (FILE), když sem psal že dd nekopíruje soubory. V linuxu jsou totiž zařízení reprezentovány soubory.

Abych uvedl vše na správnou míru. Schválně si zkuste zkopírovat pomocí dd nějaký obyčejný soubor.

 

dd if=/home/user/file of=/home/user/file

A výsledek? Stejný! Takže dd samozřejmě umí kopírovat soubory. Ovšem k tomu se lépe hodí příkaz cp, který umí vytvářet i symbolické linky a hardlinky

dd oproti cp lze zase použít například pokud si chceme vytvořit soubor určité velikosti (to se hodí pokud vy vytváříme filesystém v souboru)

dd if=/dev/zero of=/home/user/disk -bs=512 -count=1024

a nebo pro zalohování boot sektoru určitého zařízení:

 

dd if=/dev/sdb1 of=/home/user/bootsect -bs=512 -count=1

Parametry -bs určují velikost bloku. Nastavením tohoto parametru také určujete rychlost kopírování. Pokud přenášíte velké objemy dat je dobré bs nastavit na větší hodnotu než 512 bajtů. Zároveň by hodnota měla být mocninou 2 aby docházelo k plnému naplnění bufferu. - count je počet bloků, které se mají kopírovat

Tak a teď už slibované vytvoření iso souboru z cd

 

dd if=/dev/cdrom of=/home/user/cd.iso

Musím podotknout že výše uvedený výraz platí v ubuntu. Např v archlinuxu je soubor /dev/cdrom odkaz na celé zařízení a musí se tedy použít odkaz na cd v mechanice /dev/cdrom0.

Ještě nazávěr bych dodal pro zajímavost sem vyzkoušel vytvořit iso soubor pouhým zadáním příkazu

cp /dev/cdrom /home/user/cd.iso

A výsledkem bylo funční iso. Tento příkaz sem zkoušel v ubuntu a je dost možné že cp používá pro kopírování obsahu zařízení dd. Doporučil bych ale raději používat dd, které je pro tyto operace určené.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Webhosting-domeny.info